A modern otthonok, új vagy felújított családi házak alapvető eleme a szellőztető rendszer. Ezeket az épületeket jó hőszigeteléssel, új ablakokkal látjuk el.

Bár ez a megoldás javítja az energiahatékonyságot azzal, hogy bent tartja a fűtési energiát, a hagyományos szellőztetéssel ellentétben megakadályozza a természetes légcserét.

Így a hőszigetelt otthonokban korszerű légtechnikát alkalmaznak, amely a folyamatos légcserét minimalizált energia veszteséggel biztosítja.

Hővisszanyerős Szellőztető Rendszer kiépítése: Fő összetevök

Amennyiben szeretné otthonában egészséges légkört fenntartani és az energiafelhasználást csökkenteni, érdemes hővisszanyerős szellőztető rendszert kiépíteni.

Ez a típusú szellőztető rendszer friss levegőt biztosít, miközben az elhasznált, szennyezett levegőt eltávolítja.

A rendszer működése során a beszívott hideg levegő átveszi a kiáramló meleg levegő hőjét, így jelentősen csökkenthetők a fűtési költségek, mivel kevesebb energia szükséges a levegő fűtéséhez.

Egy családi ház szellőztető rendszerének kiépítése komplex feladat, amely több összetevőből áll.

A csatornarendszer felelős a levegő szállításával és megfelelő elosztásaval az lakásban.
Leggyakrabban kerek alakú, Ø 75 és Ø 90 átmérőjű lehet, a légáramlás sebességétől és az alkalmazási területtől függően.
Korrugált külső felülettel rendelkező PE cső rugalmas és kőnnyen használható.

A sima, aerodinamikus, antisztatikus és antibakteriális belső felülete, optimális légáramlást biztosít, és eleget tesz a higiéniai előírásoknak.

A szellőztető egység a központi rendszer kulcsfontosságú eleme, amely a légcsatornán keresztül biztosítja a levegőáramlást és a különböző légáramlatok közötti cserét.

Ez a rendszer kiszívja a szennyezett levegőt az adott helyiségből, és friss levegőt fúj be a lakótér meghatározott részeibe, ahol a hőcserélő segítségével a friss levegő átveszi az elhasznált levegő hőjét.

A rendszer gőzpára szűrőkkel van felszerelve, amelyek megfogják a levegőben lévő szennyeződéseket még a szellőztető rendszerbe való belépés előtt. Ezek a szűrők nélkülözhetetlenek a rendszer hatékony működéséhez, mert megakadályozzák a szennyeződések terjedését az épület egészében.

A szellőztető egység által biztosított levegő mennyiségét az adott helyiség méretéhez, a lakók számához és a felhasználási helyhez kell igazítani.

Az osztó-gyűjtő doboz, a csatlakozók és a csövek expandált polipropilénből (EPP) készülnek, ami jó szigetelést biztosít. Ezáltal az osztó-gyűjtő doboz nagy légtömegek továbbítására alkalmas mindkét irányban.

A szellőzőrácsok, szelepek vagy anemosztátok a csillagpontos elosztó rendszer kialakítását követően kerülnek beszerelésre.

Ezek a szellőztető rendszer látható elemei, amelyek a szelepfogadókhoz illesztve lesznek felszerelve.

Ahhoz, hogy egy családi ház szellőztető rendszerének telepítése sikeres és biztonságos legyen, valamint optimálisan működjön és minden igényt kielégítsen, szakemberre és szakértelmére van szükség.

1. Csökken a ház energiafogyasztását

Az új építésű ingatlanoknál az energiahatékonyság kiemelt fontosságú!

A jelenlegi jogszabályok értelmében minden újonnan épült háznak közel nulla energiafogyasztásúvá kell válnia, főként megújuló energiaforrások felhasználásával.

Az energiahatékonyság fokozására ajánlott a magas hatékonyságú hőszigetelés, hőszivattyúk és központi fűtési rendszerek mellett a hővisszanyerős szellőztető rendszer is.

Ez utóbbi a nyitott ablakokon keresztüli szellőztetés során keletkező energiaveszteségek minimalizálására képes.

A kifújt levegő hőenergiáját akár 75%-os hatékonysággal képes visszanyerni, így jelentősen csökkenti az energiafelhasználást.

2. Megelőzi a penész képzödését!

Amikor a családtagok otthon tartózkodnak, növekszik a házban a páratartalom.

Azonban a hővisszanyerős szellőztető rendszerünk lehetővé teszi, hogy a levegő folyamatosan cserélődjön, így az elhasznált levegő mellett a felesleges nedvesség is távozik a helyiségekből.

Ezáltal elérhető a vízgőz dinamikus egyensúlyi állapota, ahol a párolgás kompenzálja a kondenzációt.

Ez megelőzi a páralecsapódást, a nedvesség felhalmozódását és a penész képződését.

szellozteto rendszer tetvent, anemosztat ergovent

3. Nincsenek a szennyező anyagok a házban

A szellőztető rendszer segít kiszűrni a levegőből az allergéneket, porokat, baktériumokat és vírusokat, ezáltal jelentősen csökkenti az egészségügyi kockázatokat.

Egy szellőzetlen házban a levegő akár 5-20-szor szennyezettebb lehet, mint a kültéri levegő.

Ennek oka, hogy a beltéri környezetet többféle szennyező tényező is terheli, mint például a kellemetlen szagok, a szén-dioxid, az influenzaszezonban jelen lévő fertőző ágensek, a formaldehidek, a tisztító- és fertőtlenítőszerek párolgása, a levegőben szétszórt anyagok, valamint a radongáz.

További előnyök, amelyek a szellőztetőrendszer használatával érhetők el!

  • Friss és szűrt beltéri levegőt biztosít, helytől és évszaktól függetlenül.

  • Megakadályozza a páralecsapódást, a nedvességet és a penészképződést.

  • A CO2-val, szagokkal, illékony szerves vegyületekkel, radon gázokkal terhelt elhasznált levegőt folyamatosan cseréli.

  • Csökkenteni a fűtési és hűtési költségeket, mivel a rendszer visszanyeri az energiát, amelyet korábban elvesztettünk volna a szellőztetés miatt.

  • Kínt maradnak a szennyező tényezők: szomszéd kéményéből származó füst, a kipufogógázok, a hideg, a zaj és minden más, ami az ablakon keresztül bejuthat.
  • Bármilyen beltéri tevékenységet végeznek, akár szellemi vagy fizikai munkát, akár pihennek, azt maximális hatékonysággal tudják tenni.

Az energiatakarékosság egyre fontosabb szerepet tölt be mindennapjainkban, különösen Magyarországon, ahol az új építésű házaknál már majdnem nullára csökkenthető az energiafogyasztás. 

Ez elsősorban a kiváló hőszigetelésnek és a hővisszanyerős szellőztetésnek köszönhető.

A hővisszanyerős szellőztető rendszer tervezésekor figyelembe kell venni, hogy a gépi szellőztetés légcsatornáit az épület szerkezeteibe, mint például a falakba, a padlóba vagy az álmennyezetbe kell integrálni. 

Ezért fontos, hogy az építési folyamat kezdeti szakaszában válasszuk ki a megfelelő rendszert.

Az előzetes tervezés biztosítja, hogy elegendő hely álljon rendelkezésre a levegő-elosztó hálózatok számára, és megelőzhetők a későbbi többletköltségek.

Hővisszanyerős szellőztető rendszer hátrányai és megoldásai

A központi szellőztető rendszer esetében az egyik hátrány, hogy a telepítéshez szükség van egy csőrendszerre, amit csak építkezés vagy felújítás során lehet beépíteni.

Miután a csőrendszer a helyére került, diszkrét szelepek és anemosztátok jelezhetik, hogy otthonunk felszerelt egy szellőztető rendszerrel.

Ezeket a szelepeket különböző dizájnú rácsokkal tudjuk elegánsan vagy éppen feltűnően díszíteni, így igazodva extra igényeinkhez.

A rendszer központi egysége egy gépházban helyezkedik el, így annak működése nem zavaró a lakás többi részében. Amennyiben a légcsatornák megfelelően vannak kialakítva, a szobákba áramló levegő sem okoz zajt.

Nem szabad megfeledkeznünk a karbantartás fontosságáról sem, hiszen ennek köszönhetően biztosíthatjuk otthonunkba a hosszú távon is tiszta és egészséges levegőt.

Szellőztetőrendszerek: Hogyan válasszunk megfelelően?

A szellőztetési problémák mind otthonunkban, mind munkahelyünkön érintenek minket. Friss és tiszta levegő biztosításához elengedhetetlen a kiváló minőségű szellőztető rendszerek használata. De hogyan válasszunk megfelelő szellőztető rendszert?

A szellőztetés lehet Központi vagy Decentralizált és hogy melyik a megfelelő, azt az alábbi tényezők határozzák meg:

1. Az épület aktuális állapota: tervezési fázisban van, felújítás alatt áll, vagy már használatban van.
2. A helyiség funkciója: otthoni, irodai vagy műhely céljára szolgál.
3. Az épület belső térfogata és az épületben tartózkodók száma.

Ha házat építünk, vagy éppen felújítjuk a meglévőt, akkor a hővisszanyerős központi szellőztető rendszer javasolt.

Ez a rendszer lehetővé teszi, hogy az épületen belüli levegőt folyamatosan cseréljük friss és tiszta levegőre, miközben megőrizzük a belső hőmérsékletet.

A hővisszanyerős rendszer a használt levegőből visszanyeri a hőt és átadja azt az érkező friss levegőnek, így jelentősen csökkentve a fűtési költségeket.

Ha társasházban vagy lakásban élünk, és csak néhány nap alatt szeretnénk megoldani a szellőztetési problémát, akkor javasolt a decentralizált szellőztető rendszer választása.

Ez a rendszer nem igényel levegőelosztó rendszert, így könnyen telepíthető és használható.

A decentralizált rendszer általában egy vagy két egységből áll, amely az adott helyiségben helyezkedik el, így hatékonyabban lehet szabályozni a levegőáramlást.

Ha penészedés problémákkal küzdünk, akkor egy decentralizált szellőztető egység lehet a megfelelő megoldás az adott helyiségben.

A helyi szellőztetés lehetővé teszi, hogy a penészesedés okozta problémákat célzottan kezeljük, miközben biztosítjuk a friss és tiszta levegőt a helyiségben.

A hatékony és gazdaságos szellőztető rendszer beszerzése

A hővisszanyerős szellőztető berendezés kiválasztása és beszerzése nem egyszerű dolog! Nem rutin vásárlásról van szó, kikapcsolódás céljából. Ezért kérje szakértő segítségét!

Ez egy fontos beruházás, amely friss levegőt biztosít az egész család számára, hogy a beltéri levegő minősége mindig kiváló legyen. A levegő minőségét szabályozhatjuk a beállítások segítségével.

Szellőztetés hővisszanyeréssel elérhető áron!

Ha otthonában energiát és pénzt szeretne megtakarítani, a hővisszanyerős szellőztető rendszer ideális megoldást kínál. Kerülje el a hibákat és használja ki szakértői tanácsadási szolgáltatásainkat.

Szellozteto rendszer Tetvent (3)

Miben tudunk Önnek segíteni?

  • Elvégezzük a szükséges levegőigény felmérését, hogy Ön és családja jól érezhesse magát otthon, biztosítva ezzel a munkához, játékhoz, kikapcsolódáshoz és pihenéshez szükséges friss levegőt.

  • Javaslatot kap a csőrendszer elhelyezésére és árajánlatot a teljes szellőzőrendszer megvalósítására. Továbbra technikai támogatást nyújtunk a munkálatok során és a rendszerhangolás során, hogy a rendszer optimális paraméterekben működjön.

  • Értékesítés utáni (After-sales) szolgáltatásokat kínálunk rendszer karbantartáshoz és szűrő cseréhez.
  • Segítünk a megfelelő szellőztetési rendszer kiválasztásában, legyen szó központosított vagy decentralizált megoldásról. Igényei szerint új vagy meglévő házakhoz, lakásokhoz kínálunk megoldásokat, minimalizálva a kivitelezési költségeket, hogy Ön elégedett legyen.